Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii martie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

01.03.2019 Vineri

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

02.03.2019 Sâmbăta, Pomenirea Morţilor

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul pentru cei adormiţi

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Panahida Mare

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

03.03.2019 Duminica lăsatului sec de carne, (a Înfricoşatei Judecăţi).

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev,  şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

04.03.2019 Luni, Săptămâna Albă (a Brânzei).

09.00 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

05.03.2019 Marţi

9.00 Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni

 

06.03.2019 Miercuri

9.00 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

07.03.2019 Joi

9.00  Paraclisul şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

08.03.2019 Vineri, Aflarea Moaştelor Sfintei şi Fericitei Maicii Matrona de la Moscova.

9.00 Acatistul Sf. Fericitei Maicii Matrona de la Moscova

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

09.03.2019 Sâmbăta, Pomenirea tuturor Cuvioşilor Părinţi ce s-au nevoit în post şi rugăciune. Întâia şi a doua aflare a Capului Sfântului Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

10.03.2019 Duminica lăsatului sec de brânză (a izgonirii lui Adam din Rai).  

(Duminica Iertării)

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

11.03.2019 Luni, Începutul Postului Mare.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa şi Vecernia

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Canonul de Pocăinţă a Sfântului Andrei Criteanul cu Pavecerniţa Mare

 

12.03.2019 Marţi

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa şi Vecernia

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Canonul de Pocăinţă a Sfântului Andrei Criteanul

          Pavecerniţa Mare cu mărturisirea credincioşilor

         

13.03.2019 Miercuri

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa, Vecernia cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite.

        La finele Sfintei Liturghii va avea loc împărtăşirea credincioşilor.

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Canonul de Pocăinţă a Sfântului Andrei Criteanul cu Pavecerniţa Mare.

 

14.03.2019 Joi

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa şi Vecernia

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Canonul de Pocăinţă a Sfântului Andrei Criteanul

          Pavecerniţa Mare cu mărturisirea credincioşilor

 

15.03.2019 Vineri

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa şi Vecernia cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite.

        La finele Sfintei Liturghii va avea loc împărtăşirea credincioşilor.

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Pavecerniţa Mare cu Utrenia şi mărturisirea credincioşilor

 

16.03.2019 Sâmbătă, Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul pentru cei adormiţi şi Acatistul Sfântului Marelui Mucenic Teodor Tiron

8.30   Ceasurile

9.00 Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor    

 

17.03.2019 Duminica I din Post. Triumful Ortodoxiei. Sfântul Gherasim de la Iordan

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30   Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna, Acatistul Sfântului Gherasim de la Iordan şi Acatistul Sfintei Împărtăşanii

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu împărtăşirea credincioşilor

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea lui Otroc Veaceslav din (Celeabinsk-Cebarculi)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), cu Sfinţirea Apei (în capela cu hramul Sfântul Apostol Andrei din comuna Bardar, raionul Ialoveni)

 

18.03.2019 Luni, Săptămâna a II-a din Post. Aflarea Moaștelor Sfântului Ierarh Luca al Crimeii

09.00 Acatistul Sfântului Ierarh Luca al Crimeii, Acatistul Sfintelor Patimi a Domnului Nostru Iisus Hristos cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

19.03.2019 Marţi

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

20.03.2019 Miercuri

          La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa, Vecernia cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite.

        La finele Sfintei Liturghii va avea loc împărtăşirea credincioşilor.

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Taina Sfântului Maslu cu Sfinţirea Apei

 

21.03.2019 Joi

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

 

22.03.2019 Vineri, Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia. Dreptul Teodosie de la Balta

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Acatistul Sfinţilor 40 de Mucenici, și Acatistul Sf. şi Dreptului Teodosie de la Balta, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa, Vecernia cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite.

        La finele Sfintei Liturghii va avea loc împărtăşirea credincioşilor. 

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

23.03.2019 Sâmbăta, Pomenirea Morţilor

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul pentru cei adormiţi

8.00   Ceasurile

8.30   Sfânta Liturghie cu împărtăşirea credincioşilor

11.00 Panahida Mare

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

24.03.2019 Duminica II din Post, (a Sf. Irh. Grigorie Palama).

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Acatistul Sfântului Grigore Palama, şi Acatistul Sfintei Împărtăşanii

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu împărtăşirea credincioşilor

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), cu Sfinţirea Apei (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

25.03.2019 Luni, Săptămâna a III-a din Post.

9.00 Acatistul Sfintelor Patimi a Domnului Nostru Iisus Hristos  cu Sfinţirea apei şi Drumul Crucii

 

26.03.2019 Marţi

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

27.03.2019 Miercuri

          La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Utrenia, Ceasurile, Obedniţa, Vecernia cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite.

        La finele Sfintei Liturghii va avea loc împărtăşirea credincioşilor.

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Taina Sfântului Maslu cu Sfinţirea Apei

 

28.03.2019 Joi

20.30 Ceasul 9

         Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

         Ceasurile

         Obedniţa

00.00 Vecernia cu Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite.

         La finele Sfintei Liturghii va avea loc împărtăşirea credincioşilor.

 

29.03.2019 Vineri

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

30.03.2019 Sâmbăta, Pomenirea Morţilor. Sf. Gavriil Bănulescu-Bodoni Mitropolit al Moldovei

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul pentru cei adormiţi 

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu împărtăşirea credincioşilor

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Panahida Mare

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Privegherea cu mărturisirea credincioşilor

 

31.03.2019 Duminica III din Post (a Sfintei Cruci).

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Acatistul Sfintei Cruci, şi Acatistul Sfintei Împărtăşanii

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu împărtăşirea credincioşilor

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), (Kiev-Goloseevo)

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: severiangheras@yahoo.com

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!