Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii octombrie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

02.10.2019 Miercuri

9.00 Acatistul cu Paraclisul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

03.10.2019 Joi

18.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

05.10.2019 Sâmbăta

9.30 Acatistul Sf. Irh. Mc. Teodosie de la Mănăstirea Brazi

10.00 Pomenirea răposaţilor

10.20 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

06.10.2019 Duminica XVI după Cincizecime. Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Buneivestiri, Acatistul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

07.10.2019 Luni

9.00 Acatistul Sfintei Muceniţe Tecla întocmai cu Apostolii şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

08.10.2019 Marţi, Cuviosul Serghie de Radonej

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev şi Acatistul Cuviosului Serghie de Radonej

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie (la solicitarea credincioşilor)

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

09.10.2019 Miercuri, Adormirea Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan Teologul. Sfântul Voievod Neagoe Basarab al Ţării Româneşti.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan Teologul, Acatistul Sf. Voievod Neagoe Basarab al Ţării Româneşti şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie (la solicitarea credincioşilor)

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

10.10.2019 Joi, Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, mitropolitul Ţării Româneşti

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Antim Ivireanul

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie (la solicitarea credincioşilor)

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

18.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

11.10.2019 Vineri

9.00 Acatistul Sfinţilor Lavrei Pecerska din Kiev

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Taina Sfântului Maslu cu Sfinţirea Apei

 

12.10.2019 Sâmbăta

9.30 Pomenirea răposaţilor

9.40 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

13.10.2019 Duminica XVII după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

14.10.2019 Luni, Acoperământul Maicii Domnului.

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului Acatistul Acoperământul Maicii Domnului, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.00 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul Sfântul Apostol Andrei din comuna Bardar, raionul Ialoveni)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

15.10.2019 Marţi

9.00 Acatistul Cuv. Alexandru Svirschii

 

16.10.2019 Miercuri

9.00 Paraclisul cu Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

17.10.2019 Joi

18.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

18.10.2019 Vineri

9.30 Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

10.00 Litie întru pomenirea Ieroschimonahului Paisie Olaru, un mare duhovnic ortodox român.

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

19.10.2019 Sâmbătă, Sfântul Apostol Toma

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Apostol Toma şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Matrona de la Moscova

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie (la solicitarea credincioşilor)

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

 - - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

20.10.2019 Duminica XVIII după Cincizecime. Pomenirea Tuturor Sfinţilor care s-au proslăvit pe pământul Moldovei. Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Hîrbovăţ.

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului în cinstea Icoanei Făcătoare de Minuni de la Mănăstirea Hârbovăţ Acatistul Tuturor Sfinţilor şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

21.10.2019 Luni

9.00 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

23.10.2019 Miercuri, Cuviosul Ambrozie de la Optina

9.00 Acatistul Cuviosului Ambrozie de la Optina şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

24.10.2019 Joi 

18.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

25.10.2019 Vineri 

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

26.10.2019 Sâmbăta, Icoana Maicii Domnului „Portăriţa”

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Portăriţa” şi Acatistul Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie (la solicitarea credincioşilor)

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia

 

27.10.2019 Duminica XIX după Cincizecime. Pomenirea Sff. Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic. Cuvioasa Maica noastră Parascheva, apărătoarea Moldovei

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Cuvioasei Maicii noastre Parascheva şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

28.10.2019 Luni

9.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Sporitoarea Grânelor”, Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

29.10.2019 Marţi

9.00 Acatistul Sfântului Ierarh Modest, Arhiepiscopul Ierusalimului

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori şi a Părintelui Teofil Părăian, duhovnicul Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus (judeţul Braşov), şi unul din marii părinţi duhovniceşti ortodocşi ai României.

 

30.10.2019 Miercuri

9.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Izbăvitoarea”,  şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

10.00 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), marea nevoitoare a secolului XX, mult iubită şi venerată stareţă de la Goloseev.

 

31.10.2019 Joi, Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca

9.00 Acatistul Sfântului Apostol şi Evanghelist Luca

- - - - - - - - - - - - - - - - -

18.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: severiangheras@yahoo.com

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!