Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii IUNIE în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

02.06.2021 Miercuri

9.00 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

 

03.06.2021 Joi, Sfinţii Întocmai cu Apostolii Împăraţi Constantin şi Elena.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul la Icoana Maicii Domnului din or. Vladimir, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava şi Acatistul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena

8.30   Ceasurile                                                      

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

 

04.06.2021 Vineri

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, şi Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

8.30   Ceasurile                                                      

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

05.06.2021 Sâmbăta

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

10.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

 

06.06.2021 Duminica a VI-a după Paşti (a orbului din naștere). Proslăvirea Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00 Sfânta Liturghie LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

07.06.2021 Luni, A treia aflare a Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul.

9.00 Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

09.06.2021 Miercuri

9.00 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

 

10.06.2021 Joi, ÎNĂLŢAREA DOMNULUI.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Înălţării Domnului, şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

18.00 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

11.06.2021 Vineri, Sfântul Ierarh Luca al Crimeii

9.00 Acatistul Sfântului Ierarh Luca al Crimeii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

 

12.06.2021 Sâmbăta, Proslăvirea Sfântul şi Dreptul Ioan de la Kronştadt (1990)

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt

8.30   Ceasurile                                                      

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

 

13.06.2021 Duminica a VII-a după Paşti. Pomenirea Sfinţilor Părinţi de la I Sinoad Ecumenic.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Buneivestiri, Acatistul Sfintei şi Fericitei Maicii Matrona de la Moscova şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

14.06.2021 Luni

9.00 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

 

15.06.2021 Marţi, Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava.  (Hramul bisericii de lemn).

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben) cu Înconjurarea Bisericii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

 

16.06.2021 Miercuri, Opt ani de zile de la trecerea la cele veşnice a Arhim. Iustin Pârvu

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfinţilor Români din închisorile comuniste şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Parastas întru pomenirea Arhimandritului Iustin Pârvu

 

17.06.2021 Joi

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

18.06.2021 Vineri

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

19.06.2021 Sâmbăta, Pomenirea Morţilor

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul pentru cei adormiţi

8.00   Ceasurile

8.30   Sfânta Liturghie

11.00 Panahida Mare

11.30 Litie întru pomenirea Părintelui Selafiil (cel orb), de la Mănăstirea Noul Neamţ

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

 

20.06.2021 Duminica VIII după Paşti. SFÂNTA TREIME. Cincizecimea (Rusaliile).

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev, şi Acatistul Sfintei Treimi

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu Vecernia

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Pavecerniţa

- - - - - - - - - - - - - - - - -

18.00 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

21.06.2021 Luni, ZIUA SFÂNTULUI DUH.

6.00 Utrenia, Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Duh

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu Utrenia

19.30 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt

 

22.06.2021 Marţi, Cuvioasa Agafia de la Cușelăuca

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Fericitei Agafia de la Cuşelăuca

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

23.06.2021 Miercuri

9.00 Acatistul Cuv. Alexandru Svirschii şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

24.06.2021 Joi

9.00 Acatistul Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava şi Acatistul Sf. Serghie de Radonej

 

26.06.2021 Sâmbăta

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

10.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu Utrenia LIVE (transmisiune în direct pe pagina noastră de facebook)

 

27.06.2021 Duminica I după Cincizecime, (a Tuturor Sfinţilor). (Lăsatul secului pentru Postul Sfinţilor Apostoli).

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna, Acatistul Tuturor Sfinţilor, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

 

28.06.2021 Luni, Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru și Pavel

9.00 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

29.06.2021 Marţi, Mutarea moaştelor Sfântului Ierarh Teofan Zăvorâtul

9.00 Acatistul Sfântului Ierarh Teofan Zăvorâtul

 

30.06.2021 Miercuri

9.00 Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

10.00 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), (Kiev-Goloseevo)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Taina Sfântului Maslu cu Sfinţirea Apei

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: [email protected]

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!