Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii Ianuarie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

01.01.2022 Sâmbătă

00.00   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

02.01.2022 Duminica a XXVIII după Cincizecime, Sfântul şi Dreptul Ioan de Kronştadt (Hramul viitoarei Catedrale)

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Buneivestiri, Acatistul de Mulţumire Slavă lui Dumnezeu pentru toate, Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

 

03.01.2022 Luni, Sfânta Muceniță Iuliana din Nicomidia

10.00 Acatistul Sfintei Mucenițe Iuliana din Nicomidia şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

04.01.2022 Marţi, Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

10.00 Acatistul Sfintei Mare Muceniţe Anastasia

 

05.01.2022 Miercuri

10.00 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

06.01.2022 Joi, Ajunul Naşterii Domnului.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

8.00   Ceasurile Împărăteşti: 1, 3, 6, 9.

9.00   Sfânta Liturghie (a Sfântului Vasile cel Mare cu Vecernia)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

17.00 Pavecerniţa Mare, Utrenia cu mărturisirea credincioşilor

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

22.45 Ceasurile: 1, 3, 6.

23.30 Acatistul Naşterii Domnului

 

07.01.2022  Vineri, NAŞTEREA DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

00.00 Sfânta Liturghie

01.30 Concert de colinde

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Naşterii Domnului

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Concert de colinde

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

08.01.2022 Sâmbătă, Soborul Maicii Domnului

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul de Laudă Sfântă al Maicii Domnului şi Acatistul Cuviosului Nicodim cel Sfințit de la Tismana

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

09.01.2022 Duminica a XXIX după Cincizecime. Sfântul Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev, Acatistul Sfântului Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

10.01.2022 Luni

10.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt, cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

12.01.2022 Miercuri

10.00 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

13.01.2022 Joi, Sfântul Ierarh Petru Movilă, Mitropolitul Kievului. Odovania Naşterii Domnului.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Ierarh Petru Movilă, Mitropolitul Kievului şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

14.01.2022 Vineri, Tăierea Împrejur. Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareii

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Vasile cel Mare şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Maicii Matrona de la Moscova

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

 

15.01.2022 Sâmbătă, Sfântul Serafim de Sarov

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Cuviosului Serafim al Sarovului, şi Acatistul Dreptei Iuliana de la Lazarevo

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

16.01.2022  Duminica a XXX după Cincizecime Sfântului Efrem cel Nou

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna, Acatistul Sfântului Efrem cel Nou şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu Sfinţirea cea Mare a Apei

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

17.01.2022 Luni

10.00 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt, cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -
15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

18.01.2022 Marţi, Ajunul Bobotezei (Zi de Post)
7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Botezul Domnului şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt

8.30 Ceasurile
9.00 Sfânta Liturghie cu Sfinţirea cea Mare a Apei

- - - - - - - - - - - - - - - - -
15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

19.01.2022  Miercuri, BOTEZUL DOMNULUI (Boboteaza)

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Botezul Domnului, Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie cu Sfinţirea cea Mare a Apei

- - - - - - - - - - - - - - - - -
15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

20.01.2022 Joi, Soborul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul şi Înainte-Mergătorul Domnului

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, şi Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

22.01.2022  Sâmbătă

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

10.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

23.01.2022 Duminica a XXXI după Cincizecime. Cuviosului Antipa de la Calapodeşti. Sfântul Irh. Teofan Zăvorâtul

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Cuviosului Antipa de la Calapodeşti, şi Acatistul Sfântului Teofan Zăvorâtul şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos 

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

24.01.2022 Luni, Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare

Acatistul Sfântului Cuvios Teodosie cel Mare şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt, cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

25.01.2022 Marţi, Sfânta Muceniţă Tatiana Diaconiţa

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Maicii Domnului numite „Hrănitoarea cu lapte”, şi Acatistul Sfintei Muceniţe Tatiana Diaconiţa

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

26.01.2022 Miercuri

9.30 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg şi Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

27.01.2022 Joi, Sfânta Întocmai cu Apostolii Nina, luminătoarea Georgiei

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfintei Nina, cea Întocmai cu Apostolii şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

28.01.2022 Vineri

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei și Acatistul Cuv. Alexandru Svirschii

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.30 Taina Sfântului Maslu

 

29.01.2022  Sâmbătă

9.00 Acatistul Sfântului Ierarh Modest, Arhiepiscopul Ierusalimului

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

10.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

30.01.2022 Duminica a XXXII după Cincizecime. Cuviosul Antonie cel Mare.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Acoperământul Maicii Domnului, Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos  şi Acatistul Cuviosului Antonie cel Mare

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), (Kiev-Goloseevo)

 

31.01.2022 Luni

9.00 Acatistul Sfântul Mare Mucenic Mina şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt, cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 Trecerea la Domnul a Mitropolitului Bartolomeu Anania

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: [email protected]

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!